Uzasadnienie
Skarżąca – E. sp. j. z siedzibą w G. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] maja 2015 r. w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek oraz rozłożenia zapłaty zaległości na raty z tytułu obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za wrzesień, listopad i grudzień 2012 r. oraz styczeń, luty i marzec 2013 r.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 września 2015 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącej z dniem 9 września 2015 r. w
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów.
Postanowieniem z dnia 15 października 2015 r. referendarz sądowy odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów.
W wyniku wniesionego sprzeciwu od powyższego postanowienia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 23 listopada 2015 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Pismem z dnia 24 lutego 2016 r. na podstawie zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 lutego 2015 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 2 września 2015 r. o uiszczeniu wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł. Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącej z dniem 29 lutego 2016 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 25 marca 2016 r. Skarżąca, mimo pouczenia, nie uiściła należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej,,p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 29 lutego 2016 r. w związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 7 marca 2016 r. (poniedziałek). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.