Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2330/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia NSA Krystyna Chustecka przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 30 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu
Sprawa
w sprawie ze skargi D. P. "D." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2008 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług

Sentencja

postanawia:

  1. - przywrócić termin do uiszczenia wpisu od skargi

Uzasadnienie

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie D. P. (dalej - "Skarżący") został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 11741 zł od skargi na powołaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W., w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia. Skarżącego pouczono, że nieuiszczenie wpisu we wskazanym terminie spowoduje odrzucenie skargi.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru powołanego zarządzenia wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 16 lutego 2009 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku skargi upłynął 23 lutego 2009 r.

Pismem z dnia 14 marca 2009 r. (nadanym w urzędzie pocztowym w tym samym dniu) Skarżący wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego. W załączeniu wniosku Skarżący załączył dowód uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 11741 złotych. Wskazał, że Sąd odmówił mu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu sądowego.

W uzasadnieniu wniosku Skarżący wyjaśnił, że w dniu otrzymania zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu nie posiadał środków na jego opłacenie. Zebrał odpowiednią kwotę dzięki pomocy znajomych oraz sprzedaży [...], wyprodukowanego w jego firmie. Skarżący w lutym bieżącego roku nie mógł zapłacić wpisu, który wynosi ponad 11000 złotych, ponieważ musiał zrealizować zobowiązania wobec pracowników. Wynagrodzenia wypłacił w dniu 10 marca 2009 roku. Wniosek o przywrócenie terminu złożył jak tylko zgromadził środki pieniężne na wpis sądowy. Argumentował, że nie może ponosić winy za brak środków finansowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, która zawsze wiąże się z ryzykiem co do przyszłości oraz ze stałymi kosztami, również kosztami osobowymi. Wskazał, że nie był w stanie przewidzieć załamania na rynku sprzedaży obuwia oraz ogólnoświatowego kryzysu. W jego ocenie nie popełnił błędu w zakresie planowanej sprzedaży i oferowanego asortymentu.

Dodał, że wniosek o przywrócenie terminu wniósł w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia, która skończyła się 10 marca 2009 roku. Odmowa przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu spowoduje negatywne skutki procesowe w postaci odrzucenia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi zasługiwał na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), Sąd na wniosek strony postanowi o przywróceniu terminu, jeżeli bez swojej winy nie dokonała ona w terminie czynności w postępowaniu sądowym.

Stosownie do art. 87 p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana - w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Z przepisu tego wynika ponadto, że równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

W rozpoznanej sprawie wniosek o przywrócenie terminu został złożony w przewidzianym w art. 87 p.p.s.a. terminie. Jednocześnie ze złożeniem wniosku Skarżący zapłacił wymagany w sprawie wpis w kwocie 11741 zł.

Odnosząc się do podniesionych przez Skarżącego okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu, w ocenie Sądu, Skarżący uprawdopodobnił, iż niedochowanie przez niego terminu do uiszczenia wpisu od skargi jest następstwem okoliczności od niego niezależnych, niezawinionych. Oceniając wniosek o przywrócenie terminu Sąd nie powinien pominąć okoliczności, że wymagany w niniejszej sprawie wpis (11741 zł) stanowi znaczną kwotę. Skarżący mógł nie dysponować środkami pieniężnymi w takiej wysokości, a ich zgromadzenie możliwe było w dłuższym okresie niż wyznaczony siedmiodniowy termin.

W takim stanie rzeczy, wobec zaistnienia podstaw do przywrócenia uchybionego terminu, termin do uiszczenia wpisu sądowego należało przywrócić.

W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 86 § 1 w związku z art. 87 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 maja 2010 r., dokument z 22 września 2009 r., dokument z 3 września 2009 r., dokument z 23 czerwca 2009 r., dokument z 14 listopada 2008 r., dokument z 16 września 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.