Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 16 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2420/06

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA – Małgorzata Jarecka
Rozpoznanie
w dniu 16 listopada 2007 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia Z. W. z dnia 23 października 2007 r. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia [...] października 2007 r. odrzucające zażalenie
Sprawa
w sprawie ze skargi Z. W. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2006 r. r. nr [...] w przedmiocie: odmowy uznania zarzutów w sprawie postępowania egzekucyjnego obejmującego należność pieniężną wynikającą z grzywny postanawia odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 2 października 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 2420/06 Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie odrzucił zażalenie Z. W. od postanowienia WSA z dnia 20 lutego 2007 r.

Odpis tego postanowienia Skarżący - Z. W. odebrał osobiście w dniu 23 października 2007 r. (potwierdzenie odbioru k -203 akt sądowych).

Pismem z dnia 23 października 2007 r. Skarżący wniósł zażalenie na ww. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 października 2007 r.

Niniejsze zażalenie zostało wniesione 31 października 2007 r. (data nadania).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej powoływanej jako p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 197 § 2. p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast w myśl art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną (w tym przypadku zażalenie) wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z akt sprawy wynika, iż przedmiotowe postanowienie zostało doręczone dnia 23 października 2007 r. Siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upłynął 30 października 2007 r. Z kolei, zażalenie na ww. postanowienie zostało wysłane za pośrednictwem poczty dopiero 31 października 2007 r. (zgodnie z datą stempla pocztowego na kopercie), czyli z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.

Sąd podkreśla, iż termin do wniesienia zażalenia jest terminem procesowym i jego uchybienie powoduje odrzucenie zażalenia. Z uwagi na fakt, że Skarżący, będąc prawidłowo pouczony o terminie wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, wniósł je z jednodniowym uchybieniem terminu, zażalenie to podlega odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 178 w zw. z art. 194 § 2 oraz 197 § 2 powołanej ustawy, Sąd postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 sierpnia 2008 r., dokument z 2 października 2007 r., dokument z 12 grudnia 2006 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.