Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 7 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2516/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Sylwester Golec przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiące od lipca 2013 r. do marca 2015 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca – J. W., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiące od lipca 2013 r. do marca 2015 r.

Skarżąca na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącej w dniu w dniu 17 września 2015 r. (k. 18 akt sądowych).

W dniu 25 września 2015 r. (data nadania) Skarżąca złożyła wniosek o przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia radcy prawnego.

Do dnia 26 listopada 2015 r. Skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "P.p.s.a.", stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Zgodnie zaś z art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono Skarżącej w dniu 17 września 2015 r. Siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu rozpoczął zatem bieg następnego dnia i upłynął 24 września 2015 r. (czwartek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie uiszczenia wpisu oraz o skutkach niezastosowania się do wezwania, Skarżąca do dnia 26 listopada 2015 r. wpisu nie uiściła.

Zauważyć ponadto należy, że wniosek Skarżącej z dnia 25 września 2015 r. (data nadania pocztowego) o przyznania prawa pomocy został złożony po upływie terminu do uiszczenia wpisu sądowego, który upływał w dniu 24 września 2015 r. Tak więc wniosek ten, nie mógł wywołać skutków prawnych w postaci przerwania biegu terminu do uiszczenia wpisu, a zatem fakt jego wniesienia nie ma wpływu na treść niniejszego rozstrzygnięcia.

W tej sytuacji na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę z uwagi na nie uiszczenie w terminie należnego wpisu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.