Uzasadnienie
Wyrokiem z 13 marca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Skarżącej na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W.. Odpis tego wyroku doręczono - będącemu radcą prawnym – pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 8 maja 2013 r. Tenże zaskarżył powyższy wyrok skargą kasacyjną, którą nadał na poczcie w dniu 7 czerwca 2013 r. na adres Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 11 czerwca 2013 r. Sąd ten przekazał skargę kasacyjną według właściwości Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej powoływanej jako: "P.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. O zachowaniu tego terminu – przy wnoszeniu skargi kasacyjnej za pośrednictwem poczty – decyduje data jej nadania w urzędzie pocztowym na adres właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W orzecznictwie i literaturze uznaje się, że omyłkowe skierowanie skargi kasacyjnej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub innego wojewódzkiego sądu administracyjnego niż ten, którego orzeczenie zostało zaskarżone, nie usprawiedliwia uchybienia terminowi określonemu w omawianym przepisie (por. J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2010, s. 437-438 i cytowane tam orzecznictwo, zob. też postanowienia NSA z: 23 lutego 2012 r., II FZ 122/12; 17 września 2012 r. II FZ 688/12).
W niniejszej sprawie termin do złożenia skargi kasacyjnej upływał 7 czerwca 2013 r. Wprawdzie w tym właśnie dniu skarga ta została nadana, niemniej skierowano ją na adres Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W takiej sytuacji termin jest zachowany jedynie w przypadku, gdy Naczelny Sąd Administracyjny przekaże skargę kasacyjną właściwemu wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu przed upływem terminu do jej wniesienia.
Skoro w niniejszej sprawie skargę kasacyjną nadano na adres Naczelnego Sądu Administracyjnego w ostatnim – trzydziestym dniu terminu wskazanego w art. 177 § 1 P.p.s., to jej przekazanie w dniu 11 czerwca 2013 r. Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie musiało nastąpić po terminie. Z tej przyczyny skarga kasacyjna jako spóźniona podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 P.p.s.a. O zwrocie uiszczonej kwoty orzeczono na mocy art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.