Uzasadnienie
A.P. (dalej zwana Skarżącą) wniosła skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...] października 2014 r.
Przy piśmie z 19 lutego 2015 r. skierowanym na adres Skarżącej przesłano odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 19 lutego 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma – wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy, który prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 czerwca 2015 r. pozostawiono bez rozpoznania.
W piśmie z 20 lipca 2015 r. Skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia z 19 lutego 2015 r. w sprawie uiszczenia wpisu od skargi w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma pod rygorem odrzucenia skargi.
Ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru (k.
- 33) wynika, że przesyłka listowa polecona zawierająca wezwanie do uiszczenia wpisu została doręczona Skarżącej w dniu 4 sierpnia 2015 r.
W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na 18 sierpnia 2015 r. nie stwierdzono wpływu kwoty z tytułu wpisu sądowego do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 266/15, do którego uiszczenia Skarżąca została wezwana.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej zwana: "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
Wezwanie do uiszczenia wpisu doręczone zostało Skarżącej – 4 sierpnia 2015 r. Należy zauważyć, że w zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nie uiszczenia wpisu w terminie.
Wobec doręczenia wezwania 4 sierpnia 2015 r. siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał 11 sierpnia 2015 r.
Z zapisów w rejestrze sądowym wynika, że do 18 sierpnia 2015 r. wpisu nie uiszczono.
Zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a. Sąd odrzuca skargę, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis. Sąd stwierdził, że w sprawie niniejszej zaistniała przesłanka przewidziana w tym przepisie. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 P.p.s.a.).
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.