Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego z dnia 16 kwietnia 2007 r. odmawiającego przyznania Skarżącej G. O. prawa pomocy w zakresie ustanowienia pełnomocnika. Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd stwierdził, iż nie zachodzą podstawy do przywrócenia uchybionego terminu jako że uchybienie to nie jest następstwem okoliczności od Skarżącej niezależnych, lecz konsekwencją niedostatecznej staranności w prowadzeniu własnych spraw.
Odpis tego postanowienia doręczono Skarżącej w dniu 22 stycznia 2008 r.
W dniu 1 lutego 2008 r. Skarżąca nadała na poczcie zażalenie na powyższe postanowienie, wywodząc, iż - wbrew twierdzeniom Sądu - niedochowanie przez nią terminu do wniesienia sprzeciwu nastąpiło bez jej winy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.") wojewódzki sąd administracyjny odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do postępowania toczącego się na skutek złożonego przez stronę zażalenia (art. 197 § 2 p.p.s.a.). Stosownie zaś do art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
Ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu doręczone zostało Skarżącej w dniu 22 stycznia 2008 r. Skarżącą pouczono o możliwości, terminie i trybie wniesienia zażalenia. Siedmiodniowy termin na jego wniesienie upływał w dniu 29 stycznia 2008 r. (wtorek). Zażalenie na to postanowienie Skarżąca nadała listem zwykłym w dniu 1 lutego 2008 r. (data stempla pocztowego), co oznacza, że uczyniła to z uchybieniem wskazanego wyżej terminu.
Z tej przyczyny Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.