Uzasadnienie
Skarżący – I. C. i K. C. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] lipca 2014 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r.
Przewodniczący Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z 23 września 2014 r. wezwał Skarżących do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżący złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z 13 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2920/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącym przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 5 maja 2015 r., sygn. akt II FZ 208/15, oddalił zażalenie Skarżących na powyższe postanowienie.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 13 maja 2015 r. wezwano Skarżących do wykonania prawomocnego zarządzenia z 23 września 2014r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie Skarżący otrzymali w dniu 26 maja 2015 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 22 czerwca 2015 r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścili należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej,,p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do Skarżących w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącym w dniu 26 maja 2015 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 2 czerwca 2015 r. (wtorek). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.