Uzasadnienie
Postanowieniem z 31 stycznia 2018 r. Sąd odrzucił skargę Skarżącej - A. sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Na postanowienie to Skarżąca złożyła zażalenie. Pismem z 27 marca 2018 r. wezwano ją do usunięcia braków formalnych tego zażalenia w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia.
Powyższe wezwanie zostało przesłane na adres Skarżącej. Z adnotacji dokonanych przez doręczającego wynika, że z uwagi na nieobecność adresata w dniu 29 marca 2018 r., wspomnianą przesyłkę pozostawiono w placówce pocztowej "W.[...]", umieszczając zawiadomienie o tym w oddawczej skrzynce pocztowej. Przesyłkę awizowano powtórnie 6 kwietnia 2018 r. Ze względu na to, że przesyłka nie została odebrała, zwrócono ją Sądowi. Przesyłkę uznano za doręczoną z dniem 12 kwietnia 2018 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej jako: "P.p.s.a.".
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Podstawowe wymogi, jakim powinno odpowiadać pismo w postępowaniu sądowym określono w art. 46 i art. 47 P.p.s.a. Przepis art. 47 § 1 P.p.s.a. stanowi, iż do pisma należy dołączyć jego odpisy dla doręczenia ich stronom. Stosownie do art. 49 § 1 w zw. z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., jeżeli zażalenie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych wzywa się stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem jego odrzucenia.
Złożone w niniejszej sprawie zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi obarczone było brakami formalnymi, tj. nie dołączono do niego odpisu, a nadto nie wskazano w nim (jak tego wymaga art. 194 § 3 P.p.s.a.) czy Skarżąca wnosi o zmianę zaskarżonego postanowienia czy też o jego uchylenie.
W związku z tym wezwano Skarżącą do uzupełnienia tych braków formalnych, doręczając jej w dniu 12 kwietnia 2018 r. (w trybie zastępczym - dwukrotne awizo) stosowne wezwanie. Zakreślony w wezwaniu siedmiodniowy termin upływał więc w dniu 19 kwietnia 2018 r. (czwartek). Wezwania tego Skarżąca jednak nie wykonała. Z tej przyczyny Sąd odrzucił jej zażalenie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a.