Uzasadnienie
Skarżący – K.S., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2015 r. w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości na 2014 r.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 grudnia 2015 r., wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 296 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 5 stycznia 2016 r. (k. 14 akt sądowych).
W dniu 28 stycznia 2016 r. Skarżący uiścił wpis od skargi w kwocie 296 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 5 stycznia 2016 r. Termin do uiszczenia wpisu mijał w dniu 12 stycznia 2016 r. (wtorek).
Skarżący, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu, z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania powyższej czynności w ustawowym terminie, uiścił wpis od skargi dopiero w dniu 28 stycznia 2016 r.
W tej sytuacji Skarżący nie dopełnił wskazanej w wezwaniu czynności w wyznaczonym 7-dniowym terminie. Wskazać należy, że uiszczenie wpisu po terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Na marginesie sprawy wskazać należy, że postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pozostawił wniosek Skarżącego o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi bez rozpoznania.
Wobec powyższego, Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.