Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3822/17

Metryka

Sąd
Dnia 29 maja 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 29 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi T.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2017 r. znak [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej wraz ze spółką za zaległości spółki w podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r. postanawia

, Przewodnicząca asesor WSA Agnieszka Wąsikowska,

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić skarżącemu T.R. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

T.R. (dalej: "Skarżący") reprezentowany przez doradcę podatkowego złożył skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] września 2017 r. znak [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej wraz ze spółką za zaległości spółki w podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r., od której uiścił wpis 200 zł.

Zarządzeniem z dnia 6 grudnia 2017 r. wezwano pełnomocnika Skarżącego do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi w kwocie 300 zł w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi oraz zarządzeniem z dnia 22 listopada 2017 r. do złożenia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu strony skarżącej przed wojewódzkim sądem administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie pełnomocnik Skarżącego przedłożył "Pismo procesowe Skarżącego" z dnia 11 stycznia 2018 r, w którym zakwestionował wysokość wezwania w przedmiocie uzupełnienia wpisu od skargi oraz złożył pełnomocnictwo z dnia 16 października 2017 r.

Zarządzeniem z dnia 31stycznia 2018 r. pismo pełnomocnika Skarżącej ze względu na jego treść potraktowane zostało jako zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego. Następnie pełnomocnik skarżącego został wezwany do usunięcia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, braków formalnych zażalenia z dnia 11 stycznia 2018 r. poprzez przedłożenie: a) pełnomocnictwa do działania w imieniu Skarżącego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie zażalenia na zarządzenie z dnia 6 grudnia 2017 r., (z pełnomocnictwa złożonego do akt sprawy nie wynikało to wprost); b) złożenie odpisu zażalenia celem doręczenia organowi oraz c) wskazanie, czy wnosi o zmianę zaskarżonego zarządzenia, czy też o jego uchylenie zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej p.p.s.a.) – pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 7 lutego 2018 r. Termin określony w wezwaniu upłynął bezskutecznie, wobec tego postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie.

W związku z powyższym, Przewodniczący Wydziału wezwał Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 6 grudnia 2017 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Wezwanie to zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 10 maja 2018 r.

Skarżący nie wykonał powyższego wezwania. W dokumentach księgowych Sądu nie odnotowano wpłaty kwoty 300 zł tytułem uzupełnienia wpisu sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Wysokość wpisu od skargi w przedmiotowej sprawie wynosi 500 zł stosownie do § 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 19 października 2017 r. został uiszczony wpis sądowy od skargi w kwocie 200 zł. Pozostała kwota 300 zł, pomimo wezwania do uzupełnienia wpisu, nie została uiszczona.

Nieuiszczenie kwoty 300 zł tytułem uzupełnienia wpisu od skargi jest równoznaczne z nieuiszczeniem wpisu od skargi w wymaganej wysokości. Wobec bezskutecznego upływu terminu do uiszczenia należnego wpisu sądowego, skargę należało uznać za nieopłaconą.

Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w punkcie 1 postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego Sąd orzekł, jak w punkcie 2 postanowienia na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 kwietnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.