Uzasadnienie
J.P. (dalej "Skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] grudnia 2017 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz z drugim członkiem zarządu oraz spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2012 r. i 2013 r.
Zarządzeniem z 21 marca 2018 r. Skarżący wezwany został do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł (§ 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postepowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie siedmiu dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Na skutek powyższego wezwania Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem referendarza sądowego z 19 lipca 2018 r. odmówiono Skarżącemu przyznania prawa pomocy.
Na skutek rozpoznania sprzeciwu Skarżącego, postanowieniem z 7 sierpnia 2018 r., Sąd utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Na podstawie zarządzenia z dnia 5 września 2018 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z 21 marca 2018 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 500 zł.
Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącemu 18 września 2018 r., co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru przedmiotowego wezwania (k. 133 akt sądowych).
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, Skarżący do 15 października 2018 r. nie uiścił należnego wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a." - od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2 P.p.s.a.). Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W rozpoznawanej sprawie wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z 21 marca 2018 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącemu 18 września 2018 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 25 września 2018 r. (wtorek).
W zakreślonym terminie wpis nie został jednak uiszczony, wobec czego skarga podlega odrzuceniu.
W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.