Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 707/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Alojzy Skrodzki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2013 r. Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Skarżąca – F. Sp. z o.o. z siedzibą w W., pismem z 7 lutego 2013 r. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] stycznia 2013 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r.

Jednocześnie pismem z 8 lutego 2013 r. Skarżąca wniosła o zwolnienie jej od kosztów sądowych.

Pismem z 26 kwietnia 2013 r. Skarżąca została wezwana do nadesłania w terminie 7 dni wypełnionego i podpisanego formularza PPPr pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania a także do nadesłania dodatkowych informacji dotyczących stanu majątkowego.

Pomimo prawidłowo doręczonego wezwania, Skarżąca nie nadesłała formularza, w związku z powyższym zarządzeniem z 31 maja 2013 r. – doręczonym Skarżącej 5 czerwca 2013 r. - wniosek Skarżącej o przyznanie prawa pomocy pozostawiono bez rozpoznania.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III z 9 lipca 2013 r. Skarżąca została wezwana pismem z 10 lipca 2013 r. do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 28.528 zł. Wezwanie zawierało pouczenie, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

Ze znajdującego się w aktach sprawy "Potwierdzenia odbioru" wynika, że korespondencja została doręczona na adres Skarżącej w dniu 16 lipca 2013 r.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżąca, pismem z 23 lipca 2013 r. zwróciła się do Sądu z wnioskiem o przedłużenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi do 15 września 2013. Wyjaśniła, że przyczyną niemożności zapłaty wpisu są zdarzenia związane z siłą wyższą jaką jest wojna domowa w Egipcie, który jest obecnie jedynym kontrahentem Skarżącej w zakresie produkowanych przez nią wyrobów. Wyjaśniła, iż kontrahenci spóźniają się z zapłatą należności co jest przyczyną chwilowych trudności w płynności finansowej Spółki.

Postanowieniem z 12 sierpnia 2013 r. Sąd oddalił wniosek o przedłużenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego z uwagi na to, że 7 – dniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi jest terminem ustawowym i nie może być przez sąd wydłużany ani skracany. Powyższe postanowienie zostało doręczone Skarżącej 13 sierpnia 2013 r.

Jak wynika z dokumentacji sądowej, Skarżąca do 9 września 2013 r. nie uiściła wymaganego wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.

W związku z prawomocnym postanowieniem z 31 maja 2013 r., pozostawiającym bez rozpoznania wniosek Skarżącej o przyznanie prawa pomocy, Skarżąca została wezwana pismem doręczonym jej 16 lipca 2013 r. do uiszczenia wpisu sądowego, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Termin do uiszczenia wpisu rozpoczął więc bieg 17 lipca 2013 r. i upłynął 23 lipca 2013 r. (wtorek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Wpis od skargi w sprawie niniejszej nie został jednak uiszczony we wskazanym terminie.

Skarżąca, co prawda pismem z 23 lipca 2013 r., złożyła wniosek o przedłużenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego, jednak wniosek ten został postanowieniem Sądu z 12 sierpnia 2013 r. oddalony.

Należy zauważyć, że Sąd umożliwił Skarżącej prawidłowe złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy na właściwym formularzu PPPr, przesyłając go na jej adres. Skarżąca nie skorzystała jednak z możliwości złożenia takiego wniosku na stosownym formularzu oraz nie nadesłała dokumentów przedstawiających jej sytuację majątkową.

Pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie uiszczenia wpisu oraz o skutkach niezastosowania się do wezwania, Skarżąca do 9 września 2013 r. nie uiściła również wpisu sądowego.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd skargę odrzucił.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 sierpnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.