Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 7 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 750/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia NSA Anna Moskała przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] lipca 2015 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić skargę; II. zwrócić uiszczony wpis w kwocie [...] (słownie:[...]) złotych.

Uzasadnienie

W dniu 14 lipca 2015 r. pełnomocnikowi J. K. doręczono postanowienie Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] lipca 2015 r. Nr [...]w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania wraz z pouczeniem, że przysługuje od niego w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, którą należy wnieść za pośrednictwem organu

W dniu 14 sierpnia 2015 r. J. K., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, złożyła za pośrednictwem poczty skargę do tut. Sądu na opisane wyżej postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje

Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Natomiast zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu. Sąd odrzuca skargę postanowieniem, a jej odrzucenie może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).

Określony w przywołanym wyżej przepisie termin do złożenia skargi jest terminem ustawowym, co oznacza, iż niedopuszczalne jest jego skrócenie lub przedłużenie przez Sąd. Jest nadto terminem prekluzyjnym, a zatem jego upływ Sąd uwzględnia z urzędu i z tej przyczyny odrzuca skargę.

W niniejszej sprawie - wbrew pouczeniu zawartemu w zaskarżonym postanowieniu - o 30 dniowym terminie do wniesienia skargi, liczonym od daty doręczenia rozstrzygnięcia organu odwoławczego, tj. od dnia 14 lipca 2015 r. strona skarżąca złożyła skargę z uchybieniem terminu, który to upłynął wraz z dniem 13 sierpnia 2015 r. (tj. czwartek). W tych okolicznościach złożona skarga podlegała odrzuceniu.

Mając zatem na uwadze powyższe i kierując się dyspozycją z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzeczono jak w pkt. I sentencji postanowienia. Natomiast rozstrzygnięcie zawarte w pkt. II znajduje swoje uzasadnienie w treści art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. obligującym Sąd do zwrotu z urzędu całego uiszczonego wpisu od pisma odrzuconego.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.