Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 16 grudnia 2008 r., sygn. akt III SAB/Po 10/08

Metryka

Sąd
Dnia 16 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział III
Skład
Sędzia WSA Walentyna Długaszewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 grudnia 2008 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. B., J. B. i T. B. na bezczynność Wójta Gminy w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę co do J. B. oraz T. B. /-/W. Długaszewska

Uzasadnienie

W dniu [...] roku J. B., J. B. i T. B. wnieśli skargę na bezczynność Wójta Gminy w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości.

Zarządzeniem z dnia 15 lipca 2008 roku skarżący zostali wezwani do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł., w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. W wezwaniu zaznaczono, iż uiszczenie wpisu przez któregokolwiek ze skarżących zwalnia pozostałe osoby z obowiązku jego uiszczenia.

Powyższe zarządzenie zostało doręczone każdemu ze skarżących w dniu 31 lipca 2008 roku (zwrotne potwierdzenia odbioru – k. 42, 43, 44).

W odpowiedzi na powyższe, J. B. złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 21 sierpnia 2008 roku J. B. został zwolniony od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, a następnie postanowieniem z dnia 16 października 2008 roku ustanowiono dla skarżącego adwokata. Postanowienie z dnia 16 października 2008 roku stało się prawomocne od dnia 11 listopada 2008 roku.

Skarżący J. B. i T. B. nie uiścili wpisu od skargi w wymaganym terminie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) – zwanej w dalszej części p.p.s.a. - sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Z kolei § 3 art. 220 p.p.s.a. stanowi między innymi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Zarządzeniem z dnia 15 lipca 2008 roku skarżący zostali wezwani do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł. Obowiązek solidarnego uiszczenia wpisu wynika między innymi z art. 214 § 2 p.p.s.a., zgodnie z którym pismo wnoszone przez kilka osób, których uprawnienia lub obowiązki związane z przedmiotem zaskarżenia są wspólne, podlega jednej opłacie. Jak pouczono skarżących w zarządzeniu uiszczenie wpisu przez któregokolwiek z nich zwalnia pozostałych z obowiązku jego uiszczenia.

W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu, jedynie J. B. złożył wniosek o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, a następnie ustanowienia adwokata. Natomiast J. B. oraz T. B. w wyznaczonym siedmiodniowym terminie od doręczenia zarządzenia nie uiścili wymaganej kwoty ani nie złożyli wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Podkreślić należy, iż przyznanie skarżącemu J. B. prawa pomocy, nie ma wpływu na obowiązki procesowe pozostałych skarżących. Prawo pomocy jest uprawnieniem o charakterze osobistym i nie rozciąga się na innych skarżących zobowiązanych do uiszczenia solidarnie wpisu od skargi. Oznacza to, że J. B. i T. B. byli zobowiązani do uiszczenia solidarnie wpisu od skargi w terminie 7 dni od dnia doręczenia im zarządzenia. Wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi zostało doręczone każdemu ze skarżących w dniu 31 lipca 2008 roku. Zatem ostatni dzień siedmiodniowego terminu upłynął z dniem 7 sierpnia 2008 roku. Jednak skarżący w wyznaczonym terminie nie uiścili wpisu od skargi.

Mając na względzie powyższe, Sąd, na podstawie powołanego art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Wskazać ponadto należy, że skarga co do J. B., któremu przyznano prawo pomocy w całości, zostanie rozpoznana merytorycznie.

/-/W. Długaszewska

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 września 2009 r., dokument z 28 maja 2009 r., dokument z 29 stycznia 2009 r., dokument z 16 października 2008 r., dokument z 21 sierpnia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.