Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 maja 2018 r., sygn. akt III SAB/Wa 37/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Włodzimierz Gurba przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. B. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie rozpatrzenia odwołania
Od orzeczenia
od decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2009 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 marca 2018 r. umorzył postępowanie sądowe w przedmiocie zobowiązania Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w zakresie rozpatrzenia odwołania od decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2009 r.; stwierdził bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w zakresie rozpatrzenia odwołania od decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2009 r.; stwierdził, że bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz przyznał od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz A.B. sumę pieniężną w wysokości 500 zł. Wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi Skarżącemu radcy prawnemu M.G. 23 marca 2018 r.

Pełnomocnik Skarżącego, wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku w dniu 23 kwietnia 2018 r. bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017, poz. 1369 ze zm.), zwaną dalej "P.p.s.a." Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Pełnomocnik Skarżącego jednak nie zastosował się do tego przepisu i wniósł skargę bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak wynika z dowodu doręczenia – zaskarżony wyrok został doręczony Pełnomocnikowi Skarżącego 23 marca 2018 r. Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego natomiast została złożona 23 kwietnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny przekazał przedmiotową skargę kasacyjną Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnego w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. – a zatem już po terminie do złożenia skargi kasacyjnej. Termin bowiem do złożenia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 23 kwietnia 2018 r.

Natomiast art. 178 P.p.s.a. stwierdza, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W konsekwencji, wniesienie skargi kasacyjnej po upływie terminu - jak to ma miejsce w niniejszej sprawie - w świetle cytowanego przepisu stanowi podstawę do odrzucenia skargi kasacyjnej.

Dlatego na podstawie art. 178 P.p.s.a. orzeczono jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 maja 2019 r., dokument z 13 sierpnia 2018 r., dokument z 6 marca 2018 r., dokument z 16 października 2017 r., dokument z 22 września 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.