Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 31 lipca 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 1397/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Izabela Paluszyńska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 31 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej G. N. i K. N.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 1397/14
Sprawa
w sprawie ze skargi G. N. i K. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2014 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia p o s t a n a w i a

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną,
  2. 2. zwrócić uiszczony wpis od skargi kasacyjnej, w kwocie 100 (sto) złotych.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 1397/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę G. N. i K. N. (dalej jako Skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, opisaną w rubrum postanowienia (k. 150). Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, sporządzonym na wniosek zawodowego pełnomocnika Skarżących doręczono pełnomocnikowi w dniu 19 czerwca 2015 r. (k. 183).

Pismem datowanym na dzień 22 lipca 2015 r., nadanym w urzędzie pocztowym dnia 23 lipca 2015 r. ten sam pełnomocnik Skarżących wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (k. 187-193).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm., dalej jako: "p.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna (art. 85 p.p.s.a).

W rozpoznawanej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono na adres pełnomocnika Skarżących w dniu 19 czerwca 2015 r. (k. 183), zatem ostatnim dniem trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej był dzień 20 lipca 2015 r. (art. 177 w zw. z art. 83 § 1 i 2 p.p.s.a.). Ostatni dzień terminu przypadał w niedzielę 19 lipca 2015r., zgodnie z brzmieniem art. 83 § 2 p.p.s.a. w takiej sytuacji za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dni lub dniach wolnych od pracy, tj. w przedmiotowej sprawie dzień 20 lipca 2015r. (poniedziałek). Tymczasem skarga kasacyjna została oddana w polskim urzędzie pocztowym w dniu 23 lipca 2015 r. (data stempla pocztowego – k. 193), a więc po terminie, i nie zawierała wniosku o przywrócenie terminu.

Sąd zaznacza, że pełnomocnik w skardze kasacyjnej wskazał wprawdzie na datę doręczenia wyroku: 23 czerwca 2015 r., co oznaczałoby wniesienie skargi kasacyjnej w terminie, jednak data "19.06.2015" przy podpisie pełnomocnika na potwierdzeniu odbioru przesyłki zawierającej wyrok wraz z uzasadnieniem jest czytelna i nie budzi żadnych wątpliwości interpretacyjnych (k. 183). Sąd zaznacza i to, że ww. potwierdzenie odbioru przesyłki zwrotnie wpłynęło do biura podawczego Sądu już w dniu 22 czerwca 2015 r. (k. 183v) a więc przed datą wadliwie wskazaną w skardze kasacyjnej jako data doręczenia przesyłki.

Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a., obowiązany był odrzucić skargę kasacyjną. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. sąd orzekł o zwrocie wpisu od skargi kasacyjnej.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 października 2015 r., dokument z 13 maja 2015 r., dokument z 24 lutego 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.