Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 3 lutego 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 20/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Maciej Busz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 lutego 2015r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B.S. i R.S. na decyzję W. Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] listopada 2014r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

B.S. i R.S. w dniu 19 grudnia 2014r. (data stempla pocztowego) wniosły skargę na decyzję W. Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] listopada 2014r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższa skarga wniesiona została bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu pomimo pouczenia zawartego w zaskarżonej decyzji, iż skargę wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Zgodnie bowiem z art. 54 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej P.p.s.a.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Z powyższego wynika, iż skarżący składając skargę bezpośrednio do Sądu w oczywisty sposób uchybił trybowi jej składania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż datą złożenia skargi nadanej bezpośrednio do Sądu nie jest data jej nadania w Urzędzie Pocztowym lub złożenia w Biurze Podawczym Sądu, lecz data jej przekazania przez Sąd organowi za pośrednictwem, którego skarga winna być złożona (por. T.Woś, H. Knysiak – Molczyk, M. Romańska, Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi – Komentarz, Wyd. Prawn. Lexis Nexis Warszawa 2005r. s. 248). Termin do wniesienia skargi w przypadku jej wniesienia na skutek błędnego zaadresowania bezpośrednio do sądu, będzie więc zachowany, jeżeli sąd ten przed upływem wspomnianego terminu przekaże ją właściwemu organowi lub zaadresowaną odda w polskim urzędzie pocztowym (por. postanow. SN z dnia 24 września 1998r. sygn. akt III CKN 722/98 LEX nr 55397).

Jak wynika z akt sprawy przedmiotowa skarga jako błędnie złożona wpłynęła do Sądu w dniu 22 grudnia 2014r. Pismem z dnia 23 grudnia 2014r. nr IV Dz.K.Og. 108/14, przekazano tą skargę organowi właściwemu, co potraktować należy jako przekazanie niezwłoczne. Przy uwzględnieniu powołanej wyżej zasady ustalania daty złożenia skargi błędnie zaadresowanej oznacza to, iż przedmiotowa skarga wpłynęła do Sądu po upływie 30 dniowego terminu liczonego od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (art. 53 §1 P.p.s.a.). Z akt sprawy przesłanych przez organ wynika bowiem, iż przedmiotowa decyzja odebrana została przez skarżącego w dniu 20 listopada 2014r., co oznacza, że termin do złożenia skargi upłynął w dniu 22 grudnia 2014r. W tym miejscu należy wskazać, iż skarga wpłynęła do Sądu w dniu 22 grudnia 2014r. Sąd nie miał więc możliwości przekazania skargi w taki sposób, aby skarżące miały możliwość zachowania terminu do jej złożenia.

W związku z powyższym, mając na względzie fakt, iż skarżący nie złożył wniosku o przywrócenie terminu, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 §1 pkt 1 P.p.s.a.

MZ

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 sierpnia 2015 r., dokument z 9 czerwca 2015 r., dokument z 19 maja 2015 r., dokument z 24 marca 2015 r., dokument z 17 marca 2015 r., dokument z 17 marca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.