Uzasadnienie
Postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 lutego 2009 r. odmówiono K. J. przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. akt IV SA/Po 244/08.
Na powyższe postanowienie pismem z dnia28 lutego 2009 r. skarżący wniósł zażalenie wskazując, iż bezczynność pełnomocnika pozbawiła go prawa dowiedzenia się dlaczego Sąd wydał taki, a nie inny wyrok. Skarżący wskazał również, iż jego zdaniem Sąd powinien mu przesłać odpis wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Skuteczne wniesienie zażalenia uzależnione jest od dopełnienia wszystkich wymogów określonych przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm. - dalej "ppsa").
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy ppsa zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia stronie postanowienia.
Natomiast w myśl art. 83 § 4 ppsa złożenie pisma przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Jak wynika ze znajdującego się w aktach sądowych zwrotnego potwierdzenia odbioru, skarżone postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 27 lutego 2009 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru k. 160), termin siedmiodniowy na wniesienie zażalenia upłynął zatem z dniem 6 marca 2009 r. Tymczasem skarżący złożył zażalenie w Administracji Aresztu Śledczego w dniu 10 marca 2009 r. (dowód: pieczątka Aresztu Śledczego na kopercie k. 166), a więc ustawowy termin do wniesienia tego środka zaskarżenia został przez niego przekroczony.
W tym stanie rzeczy Sąd stosownie do art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zażalenie odrzucił.
/-/ I. Kucznerowicz
MZ