Uzasadnienie
L.W. złożyła skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lutego 2013r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
W związku z powyższym stwierdzić należy, iż zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. 2012 r., poz. 270 - dalej ppsa), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ppsa). Z powyższej regulacji wynika, że warunkiem zachowania terminu do wniesienia skargi jest skierowanie skargi (przez nadanie w urzędzie pocztowym lub bezpośrednie złożenie) w terminie określonym w art. 53 §1 ppsa, do właściwego organu.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżone postanowienie doręczono skarżącej w dniu 5 marca 2013r. Oznacza to, iż skargę złożoną osobiście w siedzibie organu w dniu 12 kwietnia 2013r. (k. 4 akt sądowych) uznać należy za złożoną z uchybieniem terminu, który upłynął w dniu 4 kwietnia 2013r. Skarżąca uchybiła terminowi do złożenia skargi pomimo prawidłowego pouczenia o 30 dniowym terminie i sposobie wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
W związku z powyższym na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ppsa Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.