Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 października 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1008/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA - Wanda Zielińska - Baran
Rozpoznanie
w dniu 20 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm., zwanej dalej P.p.s.a.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Zgodnie z art. 175 § 1 ww. ustawy skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, może ją sporządzić także sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 177 § 1 P.p.s.a.)

Zgodnie natomiast z art. 178 powoływanej powyżej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 1008/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jak wynika z akt sprawy, J. K. – jako strona występująca bez adwokata lub radcy prawnego – przy doręczaniu odpisu wspomnianego wyżej postanowienia został prawidłowo pouczony przez Sąd o sposobie i terminie wniesienia przysługującego środka odwoławczego – skargi kasacyjnej.

W dniu 12 października 2009 r. J. K. odwołał się od ww. postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wnosząc osobiście sporządzoną skargę kasacyjną.

Ponieważ w rozpoznawanej sprawie brak jest podstaw do stwierdzenia, iż skarżący jest jedną z osób wymienionych w art. 175 P.p.s.a., uznać należy, że skarga kasacyjna sporządzona osobiście przez J. K. jest niedopuszczalna.

Wskazać ponadto należy, iż ww. postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 3 września 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 29), a więc 30 – dniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał skarżącemu w dniu 3 października 2009 r. jednakże z uwagi na fakt, iż była to sobota, skarga winna zostać złożona najpóźniej w dniu 5 października 2009 r. Tymczasem rozpatrywaną. skargę J. K. złożył dopiero w dniu 12 października 2009 r., tj. tydzień po upływie terminu do jej wniesienia.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 178 w związku z art. 175 § 1i art. 177 § 1 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 sierpnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.