Uzasadnienie
M. H. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skarga podlega odrzuceniu z uwagi na wniesienie jej po terminie.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Zaskarżona decyzja została doręczona Skarżącej 2 lutego 2015 r. W związku z tym trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął 4 marca 2015 r. (środa).
Skargę nadano w urzędzie pocztowym 3 marca 2015 r., adresując przesyłkę na Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga wpłynęła do Sądu 5 marca 2015 r. Sąd 12 marca 2015 r. nadał skargę w urzędzie pocztowym do organu właściwego, tj. do Rady do Spraw Uchodźców i dopiero ten dzień (12 marca 2015 r.) uznać należy za dzień wniesienia skargi.
Mimo, że skargę nadano w urzędzie pocztowym 3 marca 2015 r., data ta nie może zostać uznana za datę wniesienia skargi. Stosownie do obowiązującego w dniu wniesienia skargi brzmienia art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Zgodnie zaś z art. 54 § 1 P.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi. W tej sytuacji za datę wniesienia skargi należy uznać datę skierowania skargi do właściwego organu, co Sąd uczynił 12 marca 2015 r., to znaczy już po terminie do wniesienia skargi, który upłynął 4 marca 2015 r.
Mając powyższe na względzie Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w zw. z art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.