Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 17 czerwca 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 1161/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska – Litwiniec
Rozpoznanie
w dniu 17 czerwca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej A. L.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1161/14
Sprawa
w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną,
  2. 2. zwrócić skarżącemu kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1161/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. L. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności.

Odpis tego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony ustanowionemu w ramach prawa pomocy dla skarżącego radcy prawnego w dniu 12 listopada 2014 r.

W piśmie z dnia 4 grudnia 2014 r. pełnomocnik skarżącego poinformował o braku podstaw do sporządzenia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku.

W odpowiedzi na wniosek skarżącego o zmianę wyznaczonego pełnomocnika, Sąd w piśmie z dnia 5 stycznia 2015 r. poinformował skarżącego, że właściwa w tym zakresie jest Okręgowa Izba Radców Prawnych w [...].

W piśmie z dnia 30 kwietnia 2015 r. skarżący wniósł o przesłanie mu wyroku wraz z uzasadnieniem.

W piśmie z dnia 11 maja 2015 r. Sąd przesłał skarżącemu odpis wyroku wraz z uzasadnieniem.

W piśmie z dnia 10 czerwca 2015 r., skarżący, reprezentowany przez radcę prawnego z wyboru, wniósł skargę kasacyjną od wyroku Sądu z dnia 26 marca 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu, ponieważ została wniesiona z uchybieniem ustawowego 30 dniowego terminu.

Jak wynika z akt sprawy odpis zaskarżonego wyroku z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego – ustanowionemu w ramach pomocy prawnej - w 12 listopada 2014 r. zatem termin na wniesienie skargi kasacyjnej upłynął w dniu 12 grudnia 2014 r.

Co prawda w piśmie z dnia 11 maja 2015 r. Sąd przesłał skarżącemu, na jego wniosek, odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, jednak doręczenie to miało jedynie charakter informacyjny. W żadnym wypadku nie otwierało "na nowo" terminu do wniesienia środka zaskarżenia. Zresztą przy doręczeniu odpisu tego wyroku skarżący nie został o nich pouczony. Wskazać należy, że zgodnie z art. 12a § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) akta sprawy udostępnia się stronom postępowania. Strony mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. Zgodnie zaś z art. 234 § 1 tej ustawy za (...) wydanie odpisów, zaświadczeń, wyciągów i innych dokumentów na podstawie akt, pobiera się opłatę kancelaryjną. Skarżący nie został wezwany do uiszczenia opłaty kancelaryjnej, ponieważ postanowieniem z dnia 9 lipca 2014 r. został zwolniony od kosztów sądowych.

Wobec tego skoro odpis wyroku Sądu z dnia 10 października 2014 r. został skutecznie doręczony ustanowionemu w ramach pomocy prawnej dla skarżącego pełnomocnikowi 12 listopada 2014 r. to od tego dnia rozpoczął bieg termin do wniesienia skargi kasacyjnej i stosownie do art. 177 § 1 cyt. ustawy upłynął w dniu 12 grudnia 2014.

Skarga kasacyjna została w niniejszej sprawie wniesiona w dniu 12 czerwca 2015 r. (data stempla pocztowego), a więc ze znacznym uchybieniem terminu.

Z tego względu podlegała odrzuceniu na podstawie art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

W pkt 2 orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 listopada 2015 r., dokument z 12 października 2015 r., dokument z 24 września 2015 r., dokument z 31 sierpnia 2015 r., dokument z 10 grudnia 2014 r., dokument z 10 października 2014 r., dokument z 9 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.