Uzasadnienie
Pismem z dnia 20 kwietnia 2017 r. K. K. i T. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2017 r., uchylającą decyzję Zarządu Dzielnicy [...] W. z dnia [...] listopada 2016 r. - odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania garażu wolnostojącego na prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na diagnostyce systemów komputerowych i klimatyzacji przy ul. [...], działka nr [...], obręb [...] w W. – i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 6 listopada 2017 r. wezwano skarżącą K. K., na adres pełnomocnika do doręczeń J. S., do usunięcia braków formalnych skargi, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi, przez podpisanie skargi znajdującej się w aktach sprawy lub nadesłanie do Sądu podpisanego egzemplarza skargi.
Jak wynika z akt sprawy, powyższe wezwanie doręczono pełnomocnikowi skarżącej do doręczeń w dniu 10 listopada 2017 r. Ostatni dzień terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi przypadł zatem na 17 listopada 2017 r.
W dniu 20 listopada 2017 r. wpłynęło do Sądu pismo pełnomocnika skarżącej do doręczeń J. S., do którego została załączona kopia skargi, podpisanej przez K. K. z datą 14 listopada 2017 r. Z treści ww. pisma nie wynika natomiast, aby oryginał skargi podpisanej przez skarżącą został wysłany do Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Przepis art. 46 § 1 p.p.s.a. stanowi, że każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
W niniejszej sprawie skarżąca, pomimo upływu zakreślonego terminu, nie podpisała skargi znajdującej się w aktach sprawy, jak również nie nadesłała podpisanego egzemplarza skargi do Sądu. Nadesłanie kserokopii podpisanej skargi przy piśmie z dnia 16 listopada 2017 r. nie może zostać potraktowane jako prawidłowe wykonanie wezwania do uzupełnienia braków formalnych skargi.
W okolicznościach sprawy podkreślenia wymaga również, że znajdujące się w aktach sprawy pełnomocnictwo udzielone przez skarżącą J. S. (siostrze męża skarżącej) nie spełnia wymogów określonych w art. 35 § 1 p.p.s.a. i z tego względu zostało potraktowane przez Sąd jako skuteczne wyłącznie w zakresie dokonywania doręczeń. O treści tego przepisu skarżąca została pouczona w piśmie z dnia 26 sierpnia 2017 r. (pkt 5 pouczenia).
Podpis pod pismem w postępowaniu potwierdza, że pismo to pochodzi od osoby podpisującej je oraz sankcjonuje jej wolę dokonania czynności w postępowaniu. Niezbędnym elementem każdej skargi jest zatem umieszczenie pod jej treścią podpisu osoby, która składa pismo do sądu.
Z tego względu, brak podpisu strony jest brakiem formalnym, który uniemożliwia nadanie biegu skardze, a jego nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie skargi.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.