Uzasadnienie
Skarżący M. i M. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2010 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Zgodnie z § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisów w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221 poz. 2193) w związku z art. 233 oraz 219 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej w skrócie: P.p.s.a., skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej (wpisowi) w wysokości 200 złotych, którą skarżący winni byli uiścić solidarnie przy wniesieniu skargi.
Zgodnie natomiast z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a nadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Z powodu nieuzupełnienia tych warunków formalnych pismo nie może otrzymać prawidłowego biegu.
Ponieważ skarżący nie uiścili wpisu sądowego oraz nie dołączyli odpisów skargi, Sąd pismami z dnia 27 sierpnia 2010 r. wezwał skarżących do uiszczenia należnej opłaty sądowej oraz do nadesłania odpisów skargi w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Pouczono skarżących, że nieusunięcie braków formalnych skargi poprzez złożenie jej odpisów, a także nieuiszczenie wpisu sądowego w zakreślonym przez Sąd terminie spowoduje odrzucenie skargi.
Jak wynika z akt sprawy wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu od skargi skierowane do M. K. zostało doręczone skarżącemu w dniu 7 września 2010 r. Natomiast przesyłka zawierająca wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi, została dwukrotnie awizowana i wróciła z adnotacją poczty "nie podjęto w terminie". Zawiadomienia dla skarżącego o pozostawieniu przesyłki w urzędzie pocztowym umieszczono w skrzynce oddawczej w dniach: 1 września 2010 r. i 9 września 2010 r. Należy zatem uznać, iż wezwanie Sądu zostało skutecznie doręczone skarżącemu z upływem dnia 15 września 2010 r. (art. 73 § 4 ustawy P.p.s.a.).
Wezwania skierowane do M. K. pozostały jednak bez odpowiedzi (7- dniowy termin upłynął odpowiednio w dniach - 14 września 2010 r. i w dniu 22 września 2010 r.).
Przesyłki kierowane do M. K. – zawierające wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego oraz do usunięcia braku formalnego skargi – również zostały dwukrotnie awizowane i wróciły z adnotacją poczty "nie podjęto w terminie". Zawiadomienia dla skarżącej o pozostawieniu przesyłek w urzędzie pocztowym umieszczono w skrzynce oddawczej w dniach: 1 września 2010 r. i 9 września 2010 r. Należy zatem uznać, iż wezwania Sądu zostały skutecznie doręczone skarżącej z upływem dnia 15 września 2010 r. (art. 73 § 4 ustawy P.p.s.a.). Wezwania Sądu skierowane do skarżącej również pozostały bez odpowiedzi (7- dniowy termin upłynął odpowiednio w dniach - 14 września 2010 r. i w dniu 22 września 2010 r.).
Wobec nieusunięcia braku formalnego skargi i nieuiszczenia wpisu od skargi w zakreślonym przez Sąd terminie, skargę M. i M. K. należało odrzucić.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, z mocy art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 oraz art. 220 § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.