Uzasadnienie
W piśmie z dnia 13 maja 2013 r. E. C. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy, udzielenia ochrony uzupełniającej i wydalenia z terytorium RP. W skardze zawarto wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 25 października 2013 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Na to postanowienie nie wniesiono zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu, ponieważ została wniesiona z uchybieniem terminu.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zgodnie zaś z art. 54 § 1 cyt. ustawy skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżoną decyzję doręczono skarżącemu w dniu 11 kwietnia 2013 r. r. Zawierała ono prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia, sporządzone również w języku, którym strona się porozumiewa. Wobec tego termin na wniesienie skargi do Sądu upłynął w dniu 13 maja 2013 r. Skarga została zaś wniesiona w dniu 14 maja 2013 r. – dacie wpływu do organu. Z akt sprawy w żaden sposób nie wynika, aby skarga została nadesłana pocztą. Również w odpowiedzi na skargę organ wskazał, że skarga została złożona w dniu 14 maja 2013 r., a więc z uchybieniem terminu.
Skoro Sąd nie uwzględnił również wniosku skarżącego i postanowieniem z dnia 25 października 2013 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi, wobec tego na podstawie art. art. 58 § 1 pkt 2 powołanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należało orzec jak w sentencji postanowienia.