Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 grudnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1753/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Alina Balicka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 grudnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi N. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania postanawia I. odrzucić skargę, II. zwrócić skarżącemu N. D. kwotę w wysokości 300 (trzysta) złotych tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

N. D. wywiódł do Sądu skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] czerwca 2014 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarządzeniem z 1 września 2014 r. Przewodniczący Wydziału wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 300 (trzysta) złotych, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 8 września 2014 r.

Pismem z 18 września 2014 r. (złożonym osobiście w Sądzie) skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Jednocześnie skarżący uiścił wpis od skargi.

Postanowieniem z 7 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Postanowienie doręczono skarżącemu w dniu 28 listopada 2014 r. w trybie art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nie uiszczenia wpisu od skargi przewodniczący wzywa skarżącego do jego uiszczenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, skarga podlega odrzuceniu przez sąd. Na równi z nieuiszczeniem wpisu należy traktować uiszczenie wpisu po terminie (zob. np. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 października 2011 r., sygn. akt II OSK 1985/11, orzeczenie dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

W niniejszej sprawie wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało doręczone skarżącemu w dniu 8 września 2014 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu upływał w dniu 15 września 2014 r. Jak wynika z akt sprawy wpis sądowy od skargi został uiszczony w dniu 18 września 2014 r. (k. 17 akt sądowych).

Wobec tego, że należna opłata nie została uiszczona w zakreślonym siedmiodniowym terminie, a termin do uiszczenia wpisu nie został przywrócony, skargę należało odrzucić.

Z tych względów Sąd, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu orzeczono w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.