Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę G. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2014 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, z powodu nieuzupełnienia braków formalnych skargi. Odpis tego postanowienia doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 19 stycznia 2015 r.
W piśmie z dnia 27 lutego 2015 r. skarżąca, reprezentowana przez adwokata, wniosła skargę kasacyjną od powyższego postanowienia wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 27 marca 2015 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Odpis tego postanowienia doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 3 kwietnia 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu jako wniesiona po terminie.
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z kolei art. 178 cyt. ustawy stanowi m.in., iż wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu.
W niniejszej sprawie odpis postanowienia o odrzuceniu skargi doręczono skarżącej w dniu 19 stycznia 2015 r. co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru.
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem dnia 18 lutego 2015 r.
Skarżąca wniosła skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu w dniu 27 lutego 2015 r. (data stempla pocztowego). Postanowieniem z dnia 27 marca 2015 r. Sąd omówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Postanowienie w tym zakresie jest prawomocne. Wobec tego skargę kasacyjną złożoną w dniu 27 lutego 2015 r. należało uznać za wniesioną z uchybieniem ustawowego terminu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w pkt 1 sentencji postanowienia.
W pkt 2 orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pk1 cyt. ustawy.