Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 7

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 7 września 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 2549/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Alina Balicka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. G. i R. G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 lipca 2015 r. odrzucające skargę kasacyjną
Sprawa
w sprawie ze skargi M. G. i R. G. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania zmierzającego do nałożenia obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych szkody w środowisku postanawia odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 27 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną M. G. i R. G. wniesioną od wyroku Sądu z 21 maja 2015 r. oddalającego ich skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] listopada 2014 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania zmierzającego do nałożenia obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych szkody w środowisku.

Powyższe postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 10 sierpnia 2015 r. (k. 185).

W dniu 20 sierpnia 2015 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżący, działając osobiście wnieśli zażalenie na postanowienie z 27 lipca 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 194 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 217 ze zm.) dalej "p.p.s.a.", na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego w przedmiocie odrzucenia skargi kasacyjnej przysługuje zażalenie wniesione w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Ponadto w myśl art. 194 § 4 p.p.s.a. zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej, powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Zażalenie takie może wnieść również sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli zażalenie wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (art. 194 § 4 p.p.s.a. w związku z art. 175 § 2 p.p.s.a.). Sporządzenie zażalenia na postanowienie odrzucające skargę kasacyjną przez osobę inną niż wymienione w art. 194 § 4 p.p.s.a. jest nieusuwalnym brakiem, powodującym odrzucenie zażalenia (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 października 2007 r., sygn. akt II FZ 548/07, orzeczenie dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Co więcej, obowiązek ustanowiony w powołanym przepisie ma charakter bezwzględny i żadne szczególne okoliczności nie uprawniają strony do osobistego sporządzenia zażalenia na postanowienie odrzucające skargę kasacyjną.

Stosownie zaś do treści art. 178 p.p.s.a. w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne.

W oparciu o akta sprawy Sąd stwierdził, że wniesione przez skarżących zażalenie na postanowienie z 27 lipca 2015 r. odrzucające skargę kasacyjną od wyroku zostało sporządzone przez nich osobiście. Skarżący nie należą do podmiotów wymienionych w art. 175 § 1 i § 2 p.p.s.a.

Ponadto zażalenie zostało wniesione z uchybieniem siedmiodniowego terminu do jego wniesienia. Z akt sprawy wynika, że odpis postanowienie z 27 lipca 2015 r. został doręczony pełnomocnikowi skarżących w dniu 10 sierpnia 2015 r., stąd termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 17 sierpnia 2015 r. Tymczasem zażalenie zostało nadane w urzędzie pocztowym dopiero w dniu 20 sierpnia 2015 r.

Mając na uwadze powyższe Sąd stwierdził, że zażalenie podlega odrzuceniu i na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 października 2015 r., dokument z 24 września 2015 r., dokument z 27 lipca 2015 r., dokument z 23 lipca 2015 r., dokument z 22 maja 2015 r., dokument z 21 maja 2015 r., dokument z 3 lutego 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.