Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 2675/17 oddalił skargi Nadleśnictwa S. i Nadleśnictwa B. wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na wykonanie czynności zakazanych wobec gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
Powyższy wyrok wraz z uzasadnieniem doręczony został profesjonalnemu pełnomocnikowi skarżących w dniu 25 lipca 2018 r.
Od przedmiotowego wyroku w imieniu skarżącego Nadleśnictwa B. wniesiona została w dniu 27 sierpnia 2018 r. (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) przez profesjonalnego pełnomocnika skarga kasacyjna opatrzona datą 25 sierpnia 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2 - 4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W myśl przepisu art. 177 § 1 tej ustawy, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W rozpoznawanej sprawie profesjonalny pełnomocnik skarżącego Nadleśnictwa B. wniósł skargę kasacyjną dopiero w dniu 27 sierpnia 2018 r., uchybiając trzydziestodniowemu terminowi, określonemu w art. 177 § 1 powołanej ustawy – bowiem ostatni dzień terminu do jej wniesienia upłynął z dniem 24 sierpnia 2018 r.
Skarga kasacyjna wniesiona więc została z naruszeniem art. 177 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wobec czego podlega odrzuceniu stosownie do treści art. 178 tej ustawy, zgodnie z którym wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną.
Z powyższych względów, na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.