Uzasadnienie
B. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] października 2012 r. w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań dla realizacji przedsięwzięcia.
Zgodnie z § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 221 poz. 2193) w związku z art. 219 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej (wpisowi).
Skarżący nie uiścił wpisu przy wniesieniu skargi, wobec czego pismem z dnia 14 grudnia 2012 r. Sąd przesłał skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 200 (dwieście) złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie, skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata.
Postanowieniem z dnia 18 stycznia 2013 r. referendarz sądowy ustanowił dla B. M. adwokata z urzędu i odmówił zwolnienia od kosztów sądowych.
Skarżący wniósł sprzeciw od powyższego postanowienia.
Postanowieniem z dnia 15 lutego 2013 r. odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, przyznano natomiast prawo pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 26 marca 2013 r. oddalił zażalenie B. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2013 r.
B. M. w piśmie z dnia 30 kwietnia 2013 r. złożył oświadczenie o cofnięciu skargi.
W piśmie z dnia 11 czerwca 2013 r. wezwano pełnomocnika skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 12 grudnia 2012 r.
Powyższa korespondencja została doręczona pełnomocnikowi skarżącego dnia 1 lipca 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 86 akt sądowych). Termin do uiszczenia wymaganego wpisu sądowego upłynął bezskutecznie w dniu 8 lipca 2013 r.
Z informacji Oddziału Finansowo - Budżetowego tutejszego Sądu wynika, że do dnia 24 lipca 2013 r. nie został uiszczony należny wpis sądowy od skargi.
Zgodnie z art. 220 § 3 cytowanej ustawy Sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania, nie uiszczono należnego wpisu.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.
Wyjaśnić należy, że cofnięcie skargi może skutkować umorzeniem postępowania sądowoadministracyjnego w sytuacji, gdy skarga jest dopuszczalna i nie zawiera braków uniemożliwiających nadanie jej dalszego biegu, w szczególności gdy został uiszczony należny wpis od skargi (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 czerwca 1987 r., sygn. akt SA/Gd 537/87, OSP 1990, z. 4, poz. 207 oraz postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 stycznia 2008 r., sygn. akt I OSK 1829/07, orzeczenie dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl).