Uzasadnienie
W piśmie z dnia 14 stycznia 2015 r. (nadanym tegoż dnia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) Miasto W., reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika będącego radcą prawnym, wniosło za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...], którą odmówiono uchylenia własnej ostatecznej decyzji z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] w części dotyczącej działki nr [...] z obrębu [...] o pow. 3955 m2 i stwierdzono, że w tej części została ona wydana z naruszeniem prawa.
Do skargi dołączony został wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia, który Sąd postanowieniem z dnia 22 kwietnia 2015 r. odrzucił jako wniesiony z uchybieniem siedmiodniowego terminu określonego w art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na postanowienie to środek zaskarżenia nie został wniesiony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.), skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Zaskarżona decyzja doręczona została skarżącemu dwukrotnie, najpierw w dniu 4 grudnia 2014 r. jako Prezydentowi W. za pośrednictwem Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, a następnie w dniu 5 grudnia 2014 r. jako Prezydentowi W. -Naczelnik Delegatury Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy [...]. Bez względu na to, którą datę doręczenia zaskarżonej decyzji się przyjmie, czy dzień 4 czy 5 grudnia 2014 r., termin do wniesienia skargi upływał z dniem 5 stycznia 2015 r., stosownie do brzmienia art. 83 § 2 tej ustawy. Zatem skarga nadana w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w dniu 14 stycznia 2015 r. wniesiona została z uchybieniem ustawowego terminu, który nie został przywrócony.
Z powyższych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, rozstrzygając o zwrocie wpisu od skargi na mocy art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.