Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 października 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 739/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Łukasz Krzycki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 października 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi K. R. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić skargę; II. zwrócić skarżącemu K. R. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych 00/100) uiszczoną tytułem wpisu sądowego.

Uzasadnienie

K. R. dnia 24 lutego 2010 r. (data stempla pocztowego) wniósł do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2010 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Zarządzeniem z dnia 25 czerwca 2010 r. Przewodniczący Wydziału IV wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia doręczono do rąk Skarżącego dnia 7 lipca 2010 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 17). W siedmiodniowym terminie upływającym dnia 14 lipca 2010 r., Skarżący nie uiścił wpisu sądowego.

Dnia 23 lipca 2010 r. Skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi wpłacając jednocześnie wpis.

Postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Od postanowienia nie wniesiono zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym, w tym od skargi pobiera się wpis, którego wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.). Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.

Natomiast skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 1 i 3 ppsa). Podkreślenia wymaga ponadto, że siedmiodniowy termin wyznaczony skarżącemu do uiszczenia wpisu od dnia doręczenia mu wezwania jest terminem ustawowym, zakreślonym wprost w art. 220 § 1 ppsa i nie może być przez sąd przedłużany lub skracany.

W związku z tym, że w niniejszej sprawie skarga została wniesiona na postanowienie wydane w postępowaniu administracyjnym, stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia, wpis stały pobiera się w wysokości 100 zł.

Ponieważ Skarżący nie uiścił wpisu sądowego, Przewodniczący Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 25 czerwca 2010 r. wezwał K. R. do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpis zarządzenia został prawidłowo doręczony Skarżącemu dnia 7 lipca 2010 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 17), zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął dla K. R. w dniu 14 lipca 2010 r. Tymczasem Skarżący uiścił wpis sądowy dopiero dnia 23 lipca 2010 r. wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do uiszczenia tegoż.

Jednakże Skarżącemu odmówiono przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu, a postanowienie w tym przedmiocie jest prawomocne. Wyjaśnić należy, że odpis postanowienia z dnia 18 sierpnia 2010 r. został wysłany do Skarżącego, jednakże pomimo dwukrotnego prawidłowego awizowania, przesyłka nie została podjęta w terminie. Wskazać należy, iż przesyłkę pozostawiono na okres czternastu dni w placówce pocztowej w dniu 25 sierpnia 2010 r., o czym umieszczono zawiadomienie w skrzynce oddawczej. W razie nieodebrania pisma złożonego w placówce pocztowej, stosownie do treści art. 73 ppsa przyjmuje się, że doręczenie pisma nastąpiło w ostatnim dniu czternastodniowego okresu, przez jaki przechowywana była przesyłka. W związku z powyższym należało uznać, że postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu zostało skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 8 września 2010 r. - k.

  1. 37. Od postanowienia nie wniesiono zażalenia, skutkiem czego jest prawomocne.

W tym stanie rzeczy, wobec nieuiszczenia przez Skarżącego w wyznaczonym terminie wpisu od skargi oraz uwzględniając treść prawomocnego postanowienia tutejszego Sądu z dnia 18 sierpnia 2010 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, na podstawie art. 220 § 3 ppsa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w pkt I sentencji postanowienia.

O zwrocie Skarżącemu uiszczonego wpisu sądowego, Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 lutego 2011 r., dokument z 30 listopada 2010 r., dokument z 18 sierpnia 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.