Uzasadnienie
Pismem z dnia 25 listopada 2017 r. Z. R. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] października 2017 r. w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 13 marca 2018 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 810 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono w dniu 20 marca 2018 r. (k. 21 akt sądowych).
W zakreślonym terminie skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 27 marca 2018 r. wezwano skarżącą do usunięcia braku formalnego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez złożenie wniosku na urzędowym formularzu.
Zarządzeniem z dnia 26 kwietnia 2018 r. starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pozostawił wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania, wobec braku złożenia wniosku na urzędowym formularzu.
Od powyższego zarządzenia skarżąca wniosła sprzeciw.
Postanowieniem z dnia 11 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił sprzeciw skarżącej od ww. zarządzenia jako wniesiony po terminie.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 17 lipca 2018 r. wezwano skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 13 marca 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Wezwanie doręczono w dniu 20 lipca 2018 r. (k. 47 akt sądowych). Ostatni dzień zakreślonego terminu przypadł zatem na dzień 27 lipca 2018 r.
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych ustalono, że do dnia 30 lipca 2018 r. nie wpłynęła kwota należna od skarżącej z tytułu wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302), dalej p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
W niniejszej sprawie skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od skargi pomimo wezwania, dlatego skarga podlega odrzuceniu.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.