Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 25 marca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 389/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z zażalenia R. S. na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 listopada 2020 r. o pozostawieniu wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych bez rozpoznania w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Prokuratora Regionalnego we W. z dnia [...], [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Pismem z 4 lutego 2021 r. skarżący wniósł w ustawowym terminie zażalenie na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału IV z 27 listopada 2020 r. o pozostawieniu jego wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych bez rozpoznania.

Wskazane pismo (złożone w formie kserokopii) nie zostało opatrzone oryginalnym podpisem strony (k. 42 akt sądowych). W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału IV z 10 lutego 2021 r. skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia przez podpisanie zażalenia oraz nadesłanie egzemplarza podpisanego odpisu zażalenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia (art. 178 w zw. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej: p.p.s.a./). Wezwanie zostało doręczone skarżącemu 4 marca 2021 r. (k. 47 akt sądowych).

W odpowiedzi na wezwanie skarżący nadesłał podpisany egzemplarz zażalenia nie dołączając egzemplarza odpisu zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 197 § 2 w zw. z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Stosownie do treści art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

W tej sprawie skarżący wniósł w terminie zażalenie na zarządzenie z 27 listopada 2020 r. niezawierające jego własnoręcznego podpisu. Brak ten skarżący uzupełnił 11 marca 2021 r., przy czym wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie egzemplarza podpisanego odpisu zażalenia pozostało bez odpowiedzi. Termin na usunięcie braków upłynął bezskutecznie 11 marca 2021 r., z uwagi na doręczenie wezwania 4 marca 2021 r.

Mając na uwadze powyższe - na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. - orzeczono jak sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 czerwca 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.