Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 10 lipca 2023 r., sygn. akt IV SAB/Wr 437/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 10 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. D. na bezczynność Wójta Gminy Zagrodno w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 18 listopada 2021 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 grudnia 2021 r., nadesłanym do tutejszego Sądu przez Wójta Gminy Zagrodno (dalej: organ) w dniu 19 kwietnia 2023 r., A. D. (dalej: strona, skarżąca) wniosła skargę na bezczynność organu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 18 listopada 2021 r. Z załączonej przez organ do akt sprawy kserokopii skargi wynikało, że skarga nie posiadała podpisu skarżącej, natomiast w piśmie z dnia 11 maja 2023 r. organ wyjaśnił, że nie dysponuje oryginałem przedmiotowej skargi.

W związku z powyższym, w wykonaniu zarządzenia sędziego sprawozdawcy z dnia 17 maja 2023 r., wezwano skarżącą do usunięcia braków formalnych skargi przez nadesłanie odpisu prawidłowo podpisanej skargi lub podpisanie skargi w siedzibie Sądu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że powyższe wezwanie doręczono skarżącej w dniu 24 maja 2023 r.

W zakreślonym terminie skarga nie została podpisana.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga podlegała odrzuceniu.

Badanie merytorycznej zasadności skargi każdorazowo poprzedza ustalenie, czy skarga została wniesiona z zachowaniem wymogów formalnych przewidzianych przez przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej: u.p.p.s.a.). Zgodnie z art. 57 § 1 u.p.p.s.a., skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, którego elementy składowe określone zostały w art. 46 u.p.p.s.a. Stosownie do art. 46 § 1 pkt 4 u.p.p.s.a., każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Ustawodawca w ramach tej regulacji ustanawia dla stron wnoszących pisma w postępowaniu sądowoadministracyjnym wymóg podpisania skargi przez jeden z uprawnionych podmiotów, tj. stronę, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 u.p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

W niniejszej sprawie skarga nie zawierała podpisu, w związku z czym wezwano stronę do usunięcia braków formalnych skargi przez jej podpisanie lub nadesłanie odpisu prawidłowo podpisanej skargi, wyznaczając siedmiodniowy termin na usunięcie tych braków i pouczając o rygorze niezastosowania się do wezwania Sądu, tj. odrzuceniu skargi.

Przesyłka zawierająca wezwanie została skutecznie doręczona stronie w dniu 24 maja 2023 r. (środa), zatem siedmiodniowy termin do uzupełnienia wskazanych braków upływał w dniu 31 maja 2023 r. (środa). Pomimo upływu wyznaczonego terminu, skarga nie została podpisana przez skarżącą.

Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 u.p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 stycznia 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.