Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 marca 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 1413/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący sędzia NSA – Izabella Janson
Rozpoznanie
w dniu 9 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 października 2008 r. sygn. V SA/Wa 1413/08
Sprawa
w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2008 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy oraz odmowy rozpatrzenia wniosku w zakresie umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej;

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję wydaną przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpis wyroku z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu dnia 12 listopada 2008 r.

Na wniosek z dnia 17 listopada 2008 r., referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie postanowieniem z dnia 21 listopada 2008 r. przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.

Na mocy powyższego postanowienia Okręgowa Rada Adwokacka w W. 19 grudnia 2008 r. wyznaczyła skarżącemu pełnomocnika z urzędu (v. pismo ORA z dnia 29 grudnia 2008 r. k. 84 akt sądowych).

W dniu 23 lutego 2009 r. (data nadania pocztowego) adwokat W. S. złożył skargę kasacyjną oraz wniosek o przywrócenie terminu do jej złożenia. W uzasadnieniu wniosku podał m.in., że postanowienie Sądu o wyznaczeniu skarżącemu adwokata z urzędu wpłynęło do Okręgowej Rady Adwokackiej już po uprawomocnieniu się wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do art. 86 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Jednocześnie zgodnie z art. 87 § 1, § 2 i § 4 cytowanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Równocześnie z wnioskiem strona skarżąca powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Zdaniem Sądu przyczyna uchybienia terminu ustała z dniem 26 stycznia 2009 r., tj. z dniem, w którym pełnomocnik uzyskał pełnomocnictwo od skarżącego. Sąd nie podzielił poglądu pełnomocnika strony, który przyjął, iż przyczyna uchybienia terminu ustała dopiero 16 lutego 2009 r. kiedy to po powrocie z urlopu, ostatecznie zapoznał się ze sprawą po przejrzeniu akt. Należy również zauważyć, że O. S. – działająca z substytucji pełnomocnika zapoznała się z aktami sprawy w dniu 3 lutego 2009 r.

Możliwość zapoznania się ze sprawą jak również wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej dało pełnomocnikowi udzielone przez skarżącego pełnomocnictwo. W związku z powyższym siedmiodniowy termin na wniesienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej należy liczyć od dnia 26 stycznia 2009 r. Termin ten upłynął w dniu 2 lutego 2009 r. natomiast pełnomocnik złożył skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia w dniu 23 lutego 2009 r. (data nadania na kopercie).

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 88 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 kwietnia 2009 r., dokument z 21 listopada 2008 r., dokument z 13 października 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.