Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję wydaną przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpis wyroku z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu dnia 12 listopada 2008 r.
Na wniosek z dnia 17 listopada 2008 r., referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie postanowieniem z dnia 21 listopada 2008 r. przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.
Na mocy powyższego postanowienia Okręgowa Rada Adwokacka w W. 19 grudnia 2008 r. wyznaczyła skarżącemu pełnomocnika z urzędu (v. pismo ORA z dnia 29 grudnia 2008 r. k. 84 akt sądowych).
W dniu 23 lutego 2009 r. (data nadania pocztowego) adwokat W. S. złożył skargę kasacyjną oraz wniosek o przywrócenie terminu do jej złożenia. W uzasadnieniu wniosku podał m.in., że postanowienie Sądu o wyznaczeniu skarżącemu adwokata z urzędu wpłynęło do Okręgowej Rady Adwokackiej już po uprawomocnieniu się wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do art. 86 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Jednocześnie zgodnie z art. 87 § 1, § 2 i § 4 cytowanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Równocześnie z wnioskiem strona skarżąca powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
Zdaniem Sądu przyczyna uchybienia terminu ustała z dniem 26 stycznia 2009 r., tj. z dniem, w którym pełnomocnik uzyskał pełnomocnictwo od skarżącego. Sąd nie podzielił poglądu pełnomocnika strony, który przyjął, iż przyczyna uchybienia terminu ustała dopiero 16 lutego 2009 r. kiedy to po powrocie z urlopu, ostatecznie zapoznał się ze sprawą po przejrzeniu akt. Należy również zauważyć, że O. S. – działająca z substytucji pełnomocnika zapoznała się z aktami sprawy w dniu 3 lutego 2009 r.
Możliwość zapoznania się ze sprawą jak również wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej dało pełnomocnikowi udzielone przez skarżącego pełnomocnictwo. W związku z powyższym siedmiodniowy termin na wniesienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej należy liczyć od dnia 26 stycznia 2009 r. Termin ten upłynął w dniu 2 lutego 2009 r. natomiast pełnomocnik złożył skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia w dniu 23 lutego 2009 r. (data nadania na kopercie).
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 88 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji