Uzasadnienie
W dniu [...] marca 2014 r. skarżący T. K, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Zarządzeniem z dnia 27 marca 2014 r. (k.
13) wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 (dwieście) złotych. Wezwanie to zostało odebrane przez skarżącego w dniu 7 kwietnia 2014 r. (k. 15). W terminie do uiszczenia wpisu skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2014 r. sygn. VI SA/Wa 1039/14 odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Sprzeciw skarżącego od powyższego postanowienia został odrzucony postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 28 sierpnia 2014 r., którego skarżący nie zaskarżył, wobec czego ww. postanowienie referendarza sądowego odmawiające skarżącemu przyznania prawa pomocy stało się prawomocne.
Zarządzeniem z dnia 7 października 2014 r. poinformowano skarżącego, o obowiązku uiszczenia wpisu od skargi w kwocie wskazanej w zarządzeniu Przewodniczącego Wydziału z dnia 27 marca 2014 r., tj. 200 (dwieście) złotych w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia. Pismo informujące zostało doręczone skarżącemu w dniu 28 października 2014 r. (k. 87).
Z informacji, udzielonej przez Oddział Finansowo - Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (verte k.
- 88) wynika, że po sprawdzeniu w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych niezidentyfikowano wpłaty w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej cyt. jako p.p.s.a.) stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd.
Pismo informujące o konieczności uiszczenia wpisu od skargi zostało prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 28 października 2014 r., a więc termin do uiszczenia wpisu od skargi upływał w dniu 4 listopada 2014 r.
W zakreślonym terminie nie został uiszczony stosowny wpis, co potwierdza zamieszczona w aktach sprawy informacja udzielona w dniu 27 listopada 2014 r., przez Oddział Finansowo - Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Z tych też względów, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd postanowił jak w sentencji.