Uzasadnienie
Dnia 21 sierpnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] kwietnia 2008 r., Nr [...] w przedmiocie odwołania go ze stanowiska notariusza.
Odpis ww. wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu dnia 21 listopada 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 36 akt oraz pismo Poczty Polskiej z dnia 18 lutego 2009 r.) wraz z prawidłowym pouczeniem o sposobie jego zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W dniu 23 grudnia 2008 r. (data stempla pocztowego k. 38 oraz pismo Poczty Polskiej k.
- 44) skarżący złożył do tutejszego Sądu sporządzoną i podpisaną przez siebie skargę kasacyjną.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z dyspozycją art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm), cytowana dalej jako p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W rozpoznawanym przypadku skarżący - będąc adwokatem – wniósł skargę kasacyjną sporządzoną i podpisaną przez siebie. Tym samym zastosował się do wymogu przymusu adwokacko - radcowskiego, o którym mowa w art. 175 § 1 p.p.s.a., jednakże jak wynika z akt sprawy nie dochował on terminu do wniesienia przedmiotowej skargi kasacyjnej. Trzydziestodniowy ustawowy termin do jej złożenia rozpoczął bowiem bieg w dniu 22 listopada 2008 r. a jego ostatnim dniem był 22 grudnia 2008 r., natomiast skarga kasacyjna nadana została na adres Sądu dnia 23 grudnia 2008 r., zatem dzień po upływie ww. terminu.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.