Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną A. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 września 2008 r. (Sygn. akt VI SA/Wa 1115/07). Postanowienie powyższe doręczono skarżącemu w dniu 21 stycznia 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy), wraz z pouczeniem o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.
Skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie w dniu 4 lutego 2009 r. (data nadania w urzędzie pocztowym). Do zażalenia dołączył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.
Postanowieniem z dnia 30 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia. Postanowienie jest prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) – zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Z załączonego do akt zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, iż postanowienie z dnia 14 stycznia 2009 r. doręczono skarżącemu w dniu 21 stycznia 2009 r., a zatem 7- dniowy termin do złożenia zażalenia minął z dniem 28 stycznia 2009 r. Mając na uwadze, że prawomocnym postanowieniem z dnia 30 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia uznać należy, iż wniesienie tego środka zaskarżenia w dniu 4 lutego 2009 r. nastąpiło po upływie ustawowego terminu do jego złożenia.
W myśl art. 197 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, zaś z treści art. 178 ww. ustawy wynika, iż wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po terminie.
Tym samym zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2009 r. jako wniesione po upływie terminu określonego w art. 194 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, podlegało odrzuceniu.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.