Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] grudnia 2014 r. odmawiającą I. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (skarżącej w niniejszej sprawie) wydania Certyfikatu w zakresie rozszerzenia zakresu zatwierdzenia Certyfikatu Organizacji Obsługowej Nr PL.145.042 (w kategorii A2 o obsługę liniową oraz hangarową samolotów typu Piper PA-32, Piper PA-46, Diamond DA-20-C1 oraz o wykonywanie obsługi warsztatowej w kategorii C7 oraz C20), w związku z niespełnieniem przez skarżącą wymagań ustanowionych dla wnioskowanej działalności lotniczej.
Jak wynika ze znajdującego się w aktach administracyjnych duplikatu zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji (k. 62 akt sądowych), powyższa decyzja została doręczona skarżącej w dniu 12 lutego 2015 r. Skarżąca została prawidłowo pouczona o sposobie i trybie zaskarżenia ww. decyzji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.), merytoryczne rozpoznanie zasadności skargi poprzedzone jest badaniem dopuszczalności jej wniesienia. Polega ono m.in. na sprawdzeniu czy skarga została wniesiona z zachowaniem terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji wynika, że została ona doręczona skarżącej w dniu 12 lutego 2015 r. Stosownie do pouczenia zawartego w decyzji, skarżąca powinna wnieść skargę do Sądu za pośrednictwem organu we wskazanym trzydziestodniowym terminie, którego bieg kończył się w dniu 16 marca 2015 r.
Skarga została złożona bezpośrednio w organie w dniu 24 marca 2015 r., na co wskazuje data prezentaty organu znajdująca się na oryginale skargi (k. 2 akt sądowych), a więc z uchybieniem ustawowo określonego terminu.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Biorąc powyższe pod uwagę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie powoływanego wyżej art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.