Uzasadnienie
Skarżąca – A. Sp. j. z siedzibą w O., złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w prawidłowym trybie i terminie, skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, którą stwierdzono podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu osoby, z którą skarżąca zawarła umowę zlecenia. Wraz ze skargą skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z 7 listopada 2013 r. Sąd przyznał skarżącej prawo pomocy, zwalniając ją od konieczności uiszczenia połowy wpisu od skargi (k. 57 akt). Postanowienie to jest prawomocne.
Wobec powyższego zarządzeniem z 31 grudnia 2013 r. (k. 67 akt) skarżąca została wezwana do uiszczenia, w terminie siedmiu dni wpisu od skargi w kwocie 100 złotych, pod rygorem odrzucenia skargi. Nadto Sąd wezwał skarżąca do nadesłania w terminie 7 dni odpisu skargi dla uczestnika postepowania, także pod rygorem odrzucenia skargi (k. 68 akt). Wezwania te doręczono na adres wskazany w skardze i ich odbiór pokwitował upoważniony pracownik skarżącej dnia 13 stycznia 2014 r. (z.p.o. k. 70).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z dyspozycją art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. 2012 r., poz. 270), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (§ 3 cytowanego przepisu). Nadto zgodnie z art. 219 § 2 p.p.s.a. należny wpis winien zostać uiszczony gotówką w kasie Sądu lub na rachunek bankowy tegoż Sądu, o czym skarżąca została prawidłowo pouczona (k. 69 akt).
Zgodnie zaś z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.
Sąd stwierdza, że w niniejszej sprawie skarżąca skutecznie została wezwana do usunięcia braku formalnego skargi, w terminie 7 dni, pod rygorem jej odrzucenia poprzez nadesłanie odpisu skargi dla uczestnika postępowania oraz do uiszczenia połowy wpisu od skargi (100 złotych), także w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania te doręczono 13 stycznia 2014 r., zatem terminy do nadesłania odpisu skargi oraz do uiszczenia wpisu od skargi rozpoczęły bieg 14 stycznia, a ich ostatnim dniem był 20 stycznia 2014 r.
Jak wynika z akt skarżąca do chwili obecnej nie nadesłała odpisu skargi, wobec czego nie wykonała ciążącego na niej obowiązku uzupełnienia braku formalnego skargi, co z mocy ustawy zagrożone jest rygorem odrzucenia skargi. Nadto sąd ustalił, że z notatki służbowej (verte k. 71 akt), sporządzonej przez pracownika Sądu dnia 12 lutego 2014 r., po sprawdzeniu w dokumentach księgowych, dotyczących opłat sądowych wynika, że do 10 lutego 2014 r. nie został uiszczony wpis od rzeczonej na wstępie skargi, wobec czego skarga ta podlega odrzuceniu.
Sąd, mając na względzie powyższe ustalenia oraz na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. i na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w postanowieniu.