Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 8 września 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1236/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Ewa Frąckiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 8 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii VII postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

M. G. (dalej jako "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii VII. Skarga została nadana w dniu 6 marca 2014 r., jednocześnie skarżący w piśmie z dnia 7 marca 2014 r. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wskazując, że skargę nadał w terminie, to jest w dniu 26 lutego 2014 r., jednak uczynił to na błędny adres organu. Z uwagi na zwrot korespondencji przez Pocztę Polską (w dniu 28 lutego 2014 r.), ponownie nadał skargę na właściwy adres organu w dniu 6 marca 2014 r. Sąd postanowieniem z dnia 1 lipca 2014 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Niniejsze postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 11 sierpnia 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 270) – zwana dalej "p.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę należy wnieść za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 p.p.s.a.). Datą wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest dzień doręczenia skargi właściwemu organowi. W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego, skarżącemu przysługiwało prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Doręczona skarżącemu decyzja zawierała w swej treści prawidłowe pouczenie o terminie oraz sposobie wniesienia środka zaskarżenia.

W sprawie niniejszej skarżącemu doręczono zaskarżoną decyzję na jego adres w dniu 27 stycznia 2014 r. (dowód doręczenia w aktach administracyjnych), zatem termin na złożenie skargi upłynął w dniu 26 lutego 2014 r. Skarżący wniósł skargę w dniu 6 marca 2014 r. (data stempla pocztowego), tak więc z naruszeniem trybu przewidzianego przywołanym powyżej przepisem art. 54 § 1 p.p.s.a. Taki stan rzeczy w świetle art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. skutkuje jej odrzuceniem.

W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.