Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 lipca 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1255/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Magdalena Maliszewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 9 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K. S. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zwrócić skarżącemu kwotę 200 (słownie dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 marca 2013 r. K. S. (nazywany dalej "skarżącym") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...]

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 kwietnia 2013 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 200 (słownie dwieście) złotych, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Zarządzenie zostało przesłane stronie przy piśmie sądowym z dnia 30 kwietnia 2013 r. i doręczone w dniu 20 maja 2013 r.

Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że skarżący uiścił wpis sądowy w dniu 31 maja 2013 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., nazywanej dalej "p.p.s.a."), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.

W myśl art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

W niniejszej sprawie, odpis zarządzenia Sędziego o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 200 złotych został przesłany na adres skarżącego przy piśmie sądowym z dnia 30 kwietnia 2013 r. Odpis zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 20 maja 2013 r. (k. 15 akt sądowych). Skarżący powinien je wykonać w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, którego bieg kończył się w dniu 27 maja 2013 r.

Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że żądana kwota została uiszczona w dniu 31 maja 2013 r., a więc z naruszeniem terminu określonego w art. 220 § 1 p.p.s.a. (v. dowód uiszczenia wpisu sądowego od skargi - k. 16 akt sądowych).

Wyjaśnić należy, że siedmiodniowy termin wskazany w przepisach do uiszczenia wpisu jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości rozpoznania skargi w sytuacji gdy strona uchybiła terminowi do dokonania czynności. Art. 85 p.p.s.a stanowi, że czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Zatem uiszczenie wpisu po terminie skutkuje odrzuceniem wniesionej do sądu administracyjnego skargi.

Zważywszy zatem, że wpis nie został uiszczony w terminie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

  1. - odnośnie punktu 1 sentencji postanowienia orzekł na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.,
  2. - odnośnie punktu 2 sentencji orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 października 2014 r., dokument z 11 marca 2014 r., dokument z 24 września 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.