Uzasadnienie
Postanowieniem z 28 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę B. C. (dalej również strona, skarżacy) na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Pismem z 16 listopada 2015 r. skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie, wnosząc o jego uchylenie. Jednocześnie z zażaleniem skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Prawomocnym zarządzeniem Starszego referendarza sądowego z 31 marca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1886/15 pozostawiono bez rozpoznania wniosek B. C. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Zarządzeniem z 27 kwietnia 2016 r. Sąd wezwał skarżącego do uiszczenia, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia na postanowienie z 28 października 2015 r., wpisu sądowego w kwocie 100 złotych. Wezwanie uznano za doręczone w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) z dniem 30 czerwca 2016 r. i do dnia wydania niniejszego postanowienia nie zostało wykonane.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należy wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uiszczenia wpisu od zażalenia na postanowienie Sądu z 28 października 2015 r. zostało skutecznie doręczone skarżącemu 30 czerwca 2016 r. Wobec powyższego, ostatnim dniem ustawowego, siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu od ww. zażalenia był 7 lipca 2016 r.
W zakreślonym terminie skarżący nie uiścił wymaganego wpisu, co potwierdza, udzielona w dniu 5 sierpnia 2016 r. przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, informacja o braku wpłaty w niniejszej sprawie.
W tym stanie rzeczy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając w oparciu o art. 220 § 3 orzekł jak w sentencji.