Uzasadnienie
Skarżący – L. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skargę na decyzję tego organu z dnia [...] września 2012 r. w przedmiocie nałożenia kary dyscyplinarnej w postaci zawieszenia licencji zawodowej pośrednika nieruchomości.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 21 listopada 2012 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
W dniu 20 grudnia 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym częściowe zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 12 marca 2013 r. referendarz sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy w żądanym zakresie. Wobec wniesienia sprzeciwu, postanowieniem z dnia 8 maja 2013 r. Sąd odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy w żądanym zakresie.
Postanowieniem z dnia 4 lipca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie.
Zarządzeniem z dnia 5 września 2013 r. poinformowano skarżącego, że jest on zobowiązany do uiszczenia, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego pisma, wpisu sądowego w kwocie 200 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Zarządzenie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 17 września 2013 r.
Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że do dnia 13 listopada 2013 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie odnotowano wpłaty podanej kwoty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., nazywanej dalej "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w niniejszej sprawie jest to skarga na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Stosownie do treści art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, a skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd.
Pismo informujące skarżącego o obowiązku uiszczenia wpisu od skargi zostało doręczone skarżącemu w dniu 17 września 2013 r., a więc termin do uiszczenia wpisu upływał w dniu 24 września 2013 r. Należy zauważyć, że w piśmie tym skarżący został pouczony o skutkach nieuiszczenia wpisu w zakreślonym terminie.
Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że do dnia 13 listopada 2013 r. żądana kwota nie została uiszczona.
Z tych też względów, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd postanowił jak w sentencji.