Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 8 stycznia 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 2542/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA - Pamela Kuraś-Dębecka
Rozpoznanie
w dniu 8 stycznia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zwrócić R. C. kwotę 400 złotych (słownie: czterysta złotych), tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

R. C. (dalej skarżący), złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej Sąd) – w terminie i za pośrednictwem organu, skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Zarządzeniami z 5 grudnia 2012 r. (k. 1 pkt III i 18 akt) Sąd zobowiązał skarżącego w terminie siedmiu dni, pod rygorem odrzucenia skargi do uzupełnienia braku formalnego skargi poprzez podpisanie skargi oraz do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 400 złotych. Wezwania zostały doręczone skarżącemu 19 grudnia 2012 r. (z.p.o. k. 28 akt).

W wykonaniu ww. wezwań skarżący dnia 28 grudnia 2012 r. dokonał na konto Sądu wpłaty w kwocie 400 złotych (k. 29 akt) oraz w tym dniu nadał na adres Sądu podpisaną skargę (k. 27 akt).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z dyspozycją art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. 2012 r., poz. 270), dalej p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych. Nadto zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę jeżeli pomimo wezwania nie został od niej uiszczony należny wpis.

Sąd stwierdza, że w niniejszej sprawie skarżący został wezwany:

  1. 1. do usunięcia braku formalnego skargi, w terminie 7 dni, pod rygorem jej odrzucenia poprzez podpisanie skargi;
  2. 2. do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 400 złotych, w terminie 7 dni, pod tym samym rygorem.

Jak wskazano powyżej oba wezwania skarżący odebrał osobiście 19 grudnia 2012 r. Zatem termin do nadesłania podpisanej skargi oraz do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 20 grudnia 2012 r., a jego ostatnim dniem był 27 grudnia 2012 r. (26 grudnia 2012 r. był to dzień ustawowo wolny - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia). Jak wynika z akt zarówno uiszczenie wpisu i nadanie na adres Sądu podpisanej skargi nastąpiło 28 grudnia 2012 r. tj. w ocenie Sądu z uchybieniem ustawowego, siedmiodniowego terminu przewidzianego do uzupełnienia braku formalnego skargi i do uiszczenia wpisu od skargi.

Sąd, mając na względzie powyższe ustalenia oraz na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w pkt 1 postanowienia. W zakresie zwrotu wpisu od skargi, Sąd działał na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 marca 2013 r., dokument z 25 marca 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.