Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 grudnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 3669/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Andrzej Wieczorek przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 grudnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia G. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 3669/13 o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych
Sprawa
w sprawie ze skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z [...] października 2013 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rejestracji odbiorników telewizyjnych i ustalenia opłaty za ich używanie postanawia odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Skarżąca, G. Sp. z o.o. z siedzibą w K. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z [...] października 2013 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rejestracji odbiorników telewizyjnych oraz ustalenia opłaty za ich używanie wraz z wnioskiem o wstrzymanie jej wykonania.

Zarządzeniem z 29 stycznia 2014 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi. W terminie do uiszczenia wpisu skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych tj. obowiązku uiszczenia wpisu od skargi.

Nieprawomocnym postanowieniem z 3 marca 2014 r. Sąd odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła zażalenie (pismo z 7 kwietnia 2014 r.).

Rozpoznając wniosek skarżącej w przedmiocie zwolnienia od kosztów sadowych, postanowieniem z 2 września 2014 r. referendarz sądowy odmówił spółce przyznania prawa pomocy. Od postanowienia referendarza sądowego skarżąca wniosła sprzeciw (pismo z 29 września 2014 r.). Postanowieniem z 20 października 2014 r., doręczonym pełnomocnikowi skarżącej 28 października 2014 r. (z.p.o.

  1. k. 80), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie omówił spółce przyznania prawa pomocy w żądanym zakresie.

Pismem z 4 listopada 2014 r. (nadanym w Urzędzie Pocztowym K. w dniu 5 listopada 2014 r.) skarżąca wniosła zażalenie na powyższe postanowienie. W treści zażalenia zarzuciła naruszenie art. 246 § 2 pkt 2 p.p.s.a. poprzez stwierdzenie, że spółka nie wykazała, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów postępowania; art. 166 w zw. z art. 141 § 4 p.p.s.a. poprzez lakoniczność uzasadnienia postanowienia oraz brak odniesienia się do okoliczności, iż Prezes Zarządu spółki złożył pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oświadczenie o sytuacji ekonomicznej spółki uzasadniające częściowe zwolnienie od kosztów sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

W niniejszej sprawie zażalenie na postanowienie o odmowie przyznania prawa pomocy, którego odpis prawidłowo doręczono pełnomocnikowi skarżącego 28 października 2014 r., nadano na adres Sądu 5 listopada 2014 r., a więc z uchybieniem terminu określonego w treści wyżej cytowanego przepisu.

Z uwagi na datę doręczenia postanowienia (28 października 2014 r.) ostatnim dniem do wniesienia zażalenia był dzień 4 listopada 2014 r.

Zgodnie z treścią art. 197 § 2 w zw. z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Wobec wniesienia zażalenia po terminie, Sąd na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 sierpnia 2015 r., dokument z 22 czerwca 2015 r., dokument z 29 maja 2015 r., dokument z 1 kwietnia 2015 r., dokument z 20 października 2014 r., dokument z 2 września 2014 r., dokument z 3 marca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.