Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 września 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 606/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Królikowska – Przewłoka
Rozpoznanie
w dniu 21 września 2011 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2011 r. odmawiającego przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku
Sprawa
w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej

Sentencja

postanawia:

  1. 1) odrzucić zażalenie;
  2. 2) zwrócić skarżącej A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od zażalenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 6 lipca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej. Powyższe postanowienie wraz z prawidłowym pouczeniem o sposobie i terminie jego zaskarżenia zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 17 sierpnia 2011 r. (k. 41).

W dniu 24 sierpnia 2011 r. (data stempla pocztowego k.

  1. 48) skarżąca wniosła bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na powyższe postanowienie z dnia 6 lipca 2011 r.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 31 sierpnia 20011 r. przekazał zgodnie z właściwością przedmiotowe zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu.

W myśl przepisu art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływana jako p.p.s.a.) zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. Przepis art. 197 § 2 powołanej ustawy stanowi, iż do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z tego też powodu zastosowanie w niniejszej sprawie ma art. 177 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 179 p.p.s.a., które przewidują że skargę kasacyjną (odp. zażalenie) wnosi się za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie. Stosownie do przepisu art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną (odp. zażalenie) wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną (odp. zażalenie), której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 24 sierpnia 2011 r. Wprawdzie w wyznaczonym terminie skarżąca nadała w urzędzie pocztowym zażalenie, jednakże skierowała je do niewłaściwego sądu - Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na adres właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zażalenie skarżącej zostało przekazane przez Naczelny Sąd Administracyjny przy piśmie z dnia 31 sierpnia 2011 r.

Dla zachowania terminu do wniesienia zażalenia, istotne jest nie tylko uczynienie tego przed jego upływem, ale i wniesienie zażalenia do właściwego sądu. Przepis przywołanego wyżej art. 177 § 1 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. jednoznacznie wskazuje, że zażalenie wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie. W sytuacji złożenia przez stronę pisma do niewłaściwego sądu, co miało miejsce w niniejszej sprawie, datą wniesienia pisma nie będzie data nadania go przez stronę, ale data przesłania pisma przez sąd niewłaściwy w sprawie do sądu właściwego.

Tym samym datą wniesienia zażalenia przez skarżącą jest 31 sierpnia 2011 r., tj. data przekazania zażalenia przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, co oznacza, że zażalenie zostało wniesione z uchybieniem terminu wskazanego art. 194 § 2 powołanej ustawy.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 grudnia 2011 r., dokument z 20 października 2011 r., dokument z 6 lipca 2011 r., dokument z 8 czerwca 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.