Uzasadnienie
Skarżący – M. D. oraz Z. D., złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Sąd, z uwagi na przedmiot, sprawę rozpoznał na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym (art. 119 pkt 3 p.p.s.a.) i wyrokiem z 17 sierpnia 2017 r. oddalił skargę.
Odpis sentencji powyższego wyroku z urzędu doręczono obu skarżącym, przy czym M. D. dnia 2 września 2017 r. (z.p.o. k. 28 akt), a Z. D. dnia 21 sierpnia 2017 r. (z.p.o. k. 25 akt).
Dnia 23 sierpnia 2017 r. - za pośrednictwem operatora pocztowego, obaj skarżący nadali na adres Sądu wspólny wniosek o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku, żądając jednocześnie doręczenia go osobno na adres każdego z nich (k. 26-27 akt).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369), dalej p.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu sentencji wyroku. A contrario jeżeli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został wniesiony z uchybieniem terminu określonego w art. 141 § 2 p.p.s.a. Sąd wyda postanowienie o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku.
W niniejszej sprawie odpis sentencji wyroku oddalającego skargę, zapadłego w trybie uproszczonym, doręczono M. D. dnia 2 września 2017 r. Zatem od dnia następnego rozpoczął dla niego bieg ustawowy, siedmiodniowy termin na skuteczne zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, którego ostatnim dniem był 11 września 2017 r. (9 i 10 września były to dni wolne od pracy). Sąd zauważa przy tym, że M. D. w piśmie załączonym do odpisu sentencji ww. wyroku (k. 20 akt) został prawidłowo pouczony o trybie i terminie złożenia wniosku o sporządzenie jego uzasadnienia.
Zatem, skoro odpis sentencji wyroku został doręczony M. D. dnia 2 września 2017 r., to od tego dnia mógł on skutecznie żądać sporządzenia uzasadnienia ww. wyroku. Jak wynika z akt wniosek swój zgłosił zaś 23 sierpnia 2017 r, który do Sądu wpłynął dnia 28 sierpnia 2017 r., zatem bezsprzecznie nastąpiło to jeszcze przed rozpoczęciem biegu terminu przewidzianego w art. 141 § 2 p.p.s.a. W konsekwencji M. D. składając przedmiotowy wniosek dnia 23 sierpnia 2017 r. uchybiał ustawowemu terminowi, co obliguje Sąd do odmowy sporządzenia uzasadnienia wyroku.
Sąd zauważa, że w sprawie nie zwrócono się o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Mając powyższe na uwadze Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, czyniąc to na podstawie art. 141 § 2 i § 3 p.p.s.a.